Return to Website

Dance Way Web Forum

Visit the Dance Way Web Forum

Dance Topics and much more...

Post a new article at no cost for the world to see!

Dance Way Web Forum
Start a New Topic 
Author
Comment
Zamanin birinde Erzurum'dan bir grup insan Hacca gitmek için yola

Zamanin birinde Erzurum'dan bir grup insan Hacca gitmek için yola
çikmislar. Kafile baskani da kim ola acep; CIRIK; bildiniz... Neyse, efendim; uzun etmeyelim kambur olmasin; Van'a gelmisler. Van in bir Kürt köyünde konaklamaya karar vermisler.
O köyün de imami yokmus. Köylüler aralarinda konusmuslar ve
Erzurum dan çikip hacca giden bu topluluktan birini imam yapmaya karar vermisler.
Hem Erzurumlu hem de hacca gidiyorlarsa bos insan degillerdir diye
düsünmüsler.
Nitekim tekliflerini içlerinden birisi kabul etmis. Her yil 400 koyun
verilecekmis imama. Adam hacca gitip masraf yapacagima burda kalip
yalandan imamlik yapar ve bu yil 400 koyun sahibi olurum diyerek ise
baslamis.
Köylü camide toplanmis namaz kilinacak. Sayin imam Teyo baslamis namazi kildirmaya fakat Teyo kürtce bilmez, cemaaat de türkce anlamiyor; oradan bir puvan kaptiginin farkinda; sallasa da olur yan;
-”Erzurumdan çiktim yola Van da verdim mola, 400 koyun verdiler bana,
sükür Allah'a.. Haydi hep birlikte, Allahuekber! ”
Bu günlerce ayni biçimde devam etmis. Ama arada bir iki tane gercekten askerlik yapmis köylüler var, onlar kuskulanmislar;
- Ya,” demisler; neler geveliyor bu adam?! Daha önceki imam mi yanlis kildiriyordu, yeni imam mi?. Bunu gitip Müftüye soralim!
Sayin müftü de Kars'li ve tilki gibi bvir adam.
Köylüye dönerek :
-”Siz simdi hiç imama çaktirmadan köyünüze dönün ve namaz vakti
camide toplanin ben de namaza gelecegim”
Herkes köyüne döner ve namaz vakti toplanirlar.
Elbet, Sayin müftü de camidedir.
Imam namazi kildirmaya baslamis.
Birinci rekat:
-”Erzurumdan çiktim yola Van'da verdim mola 400 koyun verdiler bana,
Kes kebabi ic ayrani kana kana!” fakat arkadan bir Desturr gibi ses gelir ve imam yakalandim herhalde diye korkmaya baslar.
Ikinci rekatta bu kez omuz üstünden bir bakar cemaatten bir Karsli tipinde, ne olabilir; müftüdür herhal;
-”Erzurum'dan çiktim yola…Van'da verdim kisa mola… 400 Koyun verdiler bana, YARISI müftüye YARISI BANA … Amin” diyerek sözlerini degistirir.
Namaz bitince köylü müftüye yanasarak;
-”Nasildi; imam efendi namazi dogru mu kildiriyor mu?” diye sorarlar.
Müftü:
-”Vallahi, birinci rekatta biraz sasirdi ama Ikinci rekatta isi düzeltti……"

♥Bunu ilk anlatanlar: Zafer Algöz, Zafer Ergin, Zafer Önen, Zara, Zekai Müftüoğlu, Zeki Demirkubuz, Zeki Sezer, Zeliha Berksoy, Zerrin Arbaş, Zerrin Egeliler, Zerrin Özer, Zerrin Sümer, Zerrin Tekindor, Zeynep Aksu, Zeynep Aktuğ, Zeynep Beşerler, Zeynep Değirmencioğlu, , Zeynep Erkekli, Zeynep Eronat, Zeynep Gülmez, Zeynep Irgat, Zeynep Tedü, Zeyno Günenç, Zihni Göktay, Zihni Küçümen, Zihni Rona, Zilan Odabaşı, Ziya Kürküt, Zuhal Gencer, Zuhal Topal, Zuhal Yalçın, Züli Aladağ, Zümrüt Cansel ve Kilsizlardan Durmus'un oglu Rahmi SERNÌKLÌ ve şimdi de ben; yaani...

•*¨`*•. (¯`v´¯ (¯`v´¯ .•*¨`*•
. . . •*¨`*•.¸(¯`v´¯ ¸.•´*¨`*•

Erzurumlu CIRIK AGA'dan kalan yegane portre TV kanallarında yukardaki silyet biçiminde yayınlandı; bu durumda bile reyting rekoru kırdı bbne...