Return to Website

Dance Way Web Forum

Visit the Dance Way Web Forum

Dance Topics and much more...

Post a new article at no cost for the world to see!

Dance Way Web Forum
Start a New Topic 
Author
Comment
BOP'çu asalaklar diktatörlüğü, rüşvet dayatmasına KARŞI ÇIKAN ONURLULARIN, SUSURLUK KURYE

BOP'çu asalaklar diktatörlüğü, rüşvet dayatmasına KARŞI ÇIKAN ONURLULARIN, SUSURLUK KURYELERİNİ ELEŞTİRENLERİN, JİTEM İNFORMATÖRÜ İŞKENCECİLERİNİ DAVA EDENLERİN EMEKLİLİK HAKKINI GASP EDİYOR

Telefonu artık Ahmet açamıyor
Red. Haber.Sol.org TV 16 Ekim 2013
Bankalardan yemek siparişine, nereyi ararsak arayalım, “İyi günler efendim” diye telefonu açan çağrı merkezi çalışanları bizi yanıtlıyor. Nazik olmak zorundalar, oysa yasaların yok sayıldığı koşullarda çalışıyorlar. Bu nedenle yürüyüş yapan Ahmet Tütüncü, işten çıkarıldı.
Ahmet Tütüncü, “Asgari ücretli ve emeklilerin insanca yaşayabileceği bir ücret kazanabilmesi” için Malatya’dan Ankara’ya 15 günlük bir yürüyüş yaptı. Yol boyu, geçtiği her yerde destek gördü. Ayrıca Ankara girişinde bir grup Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği üyesi tarafından karşılandı. Yürüyüşün son kısmını hep birlikte gerçekleştirdiler.
Ahmet’in de o dönemde çalıştığı, Malatya Customer Management Center’da (CMC-Türkiye) çağrı merkezi çalışanları, günde 11 saat, haftada 6 gün çalışıyor. Aylık belli bir çalışma saatini dolduramadıkları durumda ise asgari ücretin altında, 600-700 lira civarı bir ücret alıyorlar. Ahmet Tütüncü, hükümetin ve sermayedarların işsizliğe çare olduğunu söyledikleri, ölümü gösterip sıtmaya razı ettikleri bu çalışma biçimini protesto ediyordu.
11 saatte tek öğün yemek
CMC-Türkiye’de yalnız ücretler değil, çalışma koşulları da son derece kötü. Örneğin, 11 saatlik çalışma süresi boyunca, işçilere tek öğün yemek veriliyor, ki bu yemek de hem nitelik hem de nicelik olarak yetersiz. Yeterince servis olmadığı için iş çıkışında (bir saat ile yarım saat arasında) servislerin kalkması için beklemek ise bir başka sıkıntı. Zaten 11 saat olan çalışma süresi, böylelikle daha da uzuyor. Ahmet bu nedenlerle yürüyüş eylemini başlattı.
Siyasi baskı CMC'de işbaşında
Eylem sonunda Malatya’ya dönen Ahmet, işten atıldığını öğrendi. İçeriden aldığımız bilgiye göre, Ahmet’in çalıştığı CMC-Türkiye, siyasi baskılara boyun eğerek böyle bir karar aldı. Ahmet’in işten atılmasının görünen nedeni “işe gelmemesi” oldu. Aslında yürüyüşün başlangıcında Valilik ve Emniyet’ten izin almış olan Ahmet, yıllık izin için de talepte bulunmuştu. Ancak şirket yetkilileri yasal prosedürleri işletmediği için, yıllık izin resmi kayıtlara geçmedi. Dolayısıyla şirket, kağıt üzerinde, yasal bir işten çıkarma yapmış olarak görünüyor. Oysa yürüyüş boyunca şirketin Ahmet’in işe gelmemesini sorgulamaması, durumdan haberdar olduklarını gösteriyor.
İşten atılmanın da beklediği tepkilerden biri olduğunu belirten Ahmet, “herkese iş vereceğiz” yalanlarıyla, birçok küçük il ve ilçe merkezinde çağrı merkezi kuran şirketlerin derdinin aslında istihdam değil, teşviklerden yararlanmak ve ucuz emek gücü olduğunu vurguluyor.
‘Tatile gitse işten atılmazdı’

http://www.youtube.com/watch?v=VwxRaO8RtgM
Emeklilik hakları SGK tarafından hiçbir gerekçesiz yanıtsız gasp edilen Ayşe SEZGİN diyor ki: Yalnızca SGK değil, tüm kurumlar çürümüş, tüm ahlaksız resmi kapılar arkasında birleşmiş... Sistem vıcık vıcık dökülüyor... Sosyal Güvenlik Bakanı ve yakınları, mal beyanından sonra tutuklanabilirler, bir miligram bagımsız yargı kaldıysa...

MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİYİZ!
GÜN GELECEK, DEVRAN DÖNECEK; HIRSIZ SGK HALKA HESAP VERECEK!
SGK YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINMALI; SGK ÇAMURUNDA SÖZDE MEMUR OLANLARIN TAMAMININ ve YAKINLARININ TÜM MAL VARLIKLARINA EL KONULMALI; SGK vbg KURUMLARIN TEMEL MEVZUATINDA REFORM GERÇEKLEŞTİRİLMELİ; AKP KAPATILMALI! AKP SORUMLUSU KADROLAR, VATANA İHANETTEN ve TÜM İNSANLIK SUÇLARINDAN (Suriye'de NATO'yla kolkola döktükleri kanlar dahil), YAGMACILIKTAN, KE