Return to Website

Dance Way Web Forum

Visit the Dance Way Web Forum

Dance Topics and much more...

Post a new article at no cost for the world to see!

Forum: Dance Way Web Forum
Start a New Topic 
   Board|Threaded
Author
Comment
TV Net8’de ”Sessiz toplu intihar sürüsü; TurCIA diasporasında depresyona yenilen sürü: Çe

TV Net8’de ”Sessiz toplu intihar sürüsü; TurCIA diasporasında depresyona yenilen sürü: Çerkezler” konulu programda konuşanlardan Blegoj ZULKARIN diyor ki: Ben İncil'den alıntı olan "incilerinizi domuzların önüne atmayın" sözlerini hatırlatırdım, ama Aslan Mashadov bir idealist idi. Bugün herkes gördü ki, dünyada sınırsız güç, sahip rolü oynar, hak ve hukuk değil. Bu dünyanın kurallarına uymaya ne kadar çalışsak da, ne uluslararası hukuk, ne sözde insan hakları ve demokrasi ve diğer oyuncaklar, bizim halkımızı soykırımdan kurtarmazlar. Bize demokrasi anlatılırken, 250 binimiz öldürüldü. Bu, halkımızın yüzde yirmi beşidir. 10 milyonluk İsveç halkının 2.5 milyonunun öldürüldüğünü düşünün.
Bugün tüm dünya öyle ya da böyle bu soykırıma yardım etmektedir, ama bizden birtakım kurallara uymamızı istiyorlar. Bu durum bir ringde dövüşen boksçu ve kikboksçu durumuna benzer. Hakem rolü oynayan dünya toplumu kikboksörün ayak darbelerine ses çıkarmıyor, ama boksörün bu darbeleri bloke etmesine kızıyor, çünkü ona göre boksta böyle kurallar yok.
Birçoğu anlıyor; bu savaşta ayakta kalmak ve kazanmak için düşmanın silahını ve metotlarını kullanmak gerekir. Ne Batı, ne de Doğu'ya kendimizi beğendirmeye çalışmamalıyız. Dişlerimizi sıkıp etrafa bakmadan ilerlemeliyiz. Bir söz vardır: "Kötülüğün yolu geniş ve çok yolcusu var, ama iyiliğin yolu dar ve pek kimse yoktur onun üzerinde". Taktik olarak bizim için zararı var, ama stratejik olarak başka çaremiz yok.
Soru: Şu anda nerede bulunuyorsunuz?
Ş.Basayev: Çeçenistan'da. Eğer şakasına bile belli bir yer söylersem, Ruslar hemen "temizlik" yapacaklar. Bu bölge kuşatılacak, evlerin kapıları kırılacak, yer döşemeleri çıkarılacak ve çatı katları yıkılacak, evcil hayvanlar götürülecek, erkekler kaçırılacak ve işkence edildikten sonra fidye karşılığı serbest bırakılabilecektir. Onun için kesin bir yer söylemek istemiyorum.
Soru: Sizce neden Aslan Mashadov, Abdulhalim Sadulayev'i halefi yaptı?
ABDULHALİM ADALETİN TEMSİLCİSİDİR
Ş. Basayev: Hatırlatayım, Abdulhalim'in cumhurbaşkanı olmasının nedeni, devlet kanunlarımız ve ÇİC DSK Şura Meclisi'nin kararıdır. Yani bu, tamamen resmi bir karardır ve hukuki bir karardır. Bunun haricinde, Abdulhalim, adaletin temsilcisidir ve direniş güçleri arasında büyük saygı görmektedir. Aslan Mashadov'un samimi yardımcısı olup onun bütün iyi niyetli işlerinde destekçisi olmuştur. Mashadov ile olan benim gerginliğimde her zaman denge rolü oynadı ve sınırı aşmamıza izin vermedi. Ve Çeçenler arasında çok rağbet gören ama bende olmayan bir kabiliyeti var onun; herkesi sonuna kadar dinler.
Soru: Rus yetkilier, Aslan Mashadov'un şehid edilmesinden sonra ayrılıkçıların terör eylemlerinin azalacağı düşüncesindeler. Çünkü yurtdışından gelen para yardımı kesilecek. Sizce bu doğru mu?
Ş.Basayev: Yine de kullandığınız terimlerin asılsızlığına işaret etmek isterim: "Terörizm" ve "ayrılıkçılık". Bu deyimler, bize karşı yapılan propagandanın bir metodudur.
Sorunuzun gerçek konusuna gelince, bu doğru değil. Ruslar bize ne isimler verirse versin biz, halkımızı Rus emperyalizminden korumak için ulusal kurtuluş mücadelesi sürdürmekteyiz ve böyle bir mücadele, "yabancı finans kaynaklarına" bağlı değildir. Bu mücadele atalarımızla başladı ve bizim ellerimiz ile devam ediyor.
AMACIMIZ SOYKIRIMI DURDURMAK
Bizim nasıl insanlar olduğumuzu bilmeniz için size 126 yıllık bir örnek anlatacağız. Ruslar, o zamanın direnişinin başında olan 74 yaşındaki Uma Duyev'i kandırıp esir aldılar. Güya, görüşmeler için. Hemen asılarak öldürülmesine karar verdiler. Ve infaz anında, boynunda ip ve gözleri kapalı dururken, hainlerden biri ona şu soruyu yöneltti:
"Neden direndin sen, Ruslar yine de daha güçlü. Benim gibi yapsaydın. Sen şimdi öleceksin ama ben yaşarım".
Buna karşılık Uma dedi ki: "Ben yeterince özgür olarak yaşadım, vatanımın düşmanlarını öldürdüm ve Rabbime kulluk ettim. Ama sen, kalan hayatın ile ne yapacaksın? Bir köle gibi yaşadın ve biraz daha mısır tüketip, bir çukuru onunla dolduracaksın. Ve başka bir şey değil!"
Bu sözler her şeyi yeterince açıklar!
Biz bugün süre ile sınırlı kalmadık ve amaca uygunluğu ile hareket ediyoruz. Eğer bizim için iyi olursa aktif oluruz, değil ise saldırıları minimuma indiririz. Cihat içinde yaşamak, köle olarak yaşamaktansa iyidir. Savaş bizim için, Çeçen milletinin soykırımını durdurma yöntemidir.
Soru: Bazıları düşünüyor ki, barış yolu ile savaşı durdurmak isteyen liderlerin olmaması, terör eylemlerinin fazla olacağı anlamına gelmektedir. Siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?
BİZ RUS HALKIYLA SAVA

Get your own FREE Forum today! 
Report Content ·  · Web Calendars   Counters & Site Stats   Online Photo Albums   Free Web Hosting