Return to Website

Dance Way Web Forum

Visit the Dance Way Web Forum

Dance Topics and much more...

Post a new article at no cost for the world to see!

Dance Way Web Forum
Start a New Topic 
Author
Comment
TV Net8’de ”Sessiz toplu intihar sürüsü; TurCIA diasporasında depresyona yenilen sürü: Çe

TV Net8’de ”Sessiz toplu intihar sürüsü; TurCIA diasporasında depresyona yenilen sürü: Çerkezler” konulu programda konuşanlardan Murat UZUNYAYLALI diyor ki: Çerkez ETHEM BEYİN MEZARI TÜRKİYE YE GETİRİLMELİ VE İADEİ İTİBARDA BULUNULMALIDIR!


Çerkes Ethem´e iade-i itibar kampanyası 19 Ekim 2006 14:25
Mümtazer Türköne´nin ´Çerkes Ethem´den kalanlar da Amman´dan Türkiye´ye getirilmeli ve Bandırma´da bir anıtmezara defnedilmelidir.´ çağrısı üzerine Uzunyaylalılar Ethem´e iade-i itibar kampanyası başlattılar.

www.uzunyayla.com sitesinde başlatılan ve şu ana dek 421 imza toplanan kampanya çağrısında şu ifadeler yer alıyor: ´Tarihi gerçekler çerçevesinde, Sayın Mümtazer Türköne´nin; ´Tıpkı Enver Paşa´nın mezarının İstanbul´a nakledilmesi gibi, Çerkes Ethem´den kalanlar da Amman´dan Türkiye´ye getirilmeli ve Bandırma´da bir anıtmezara defnedilmelidir.´ çağrısının takipçisi olmak için yola çıkıyoruz´

Mümtazer Türköne, Zaman gazetesinde yayınlanan 29 Eylül tarihli Çerkez Ethem´in Mezarı başlıklı yazısını, ´ Ethem Bey´in, ´hain´ olarak nitelenirken ´Çerkes´ sıfatı ile anılması, Kurtuluş Savaşı´nın sembolünün ´Çerkes Kalpağı´ olduğunu bile unutturmaktadır. Bu eski yaranın sarılması da, Çerkes Ethem´in şahsında Millî Mücadele´nin ateşten günlerinde ´son vatan´ı savunanlara, sonrasında yolları ayrı düşmüş olsa da itibarlarının iade edilmesiyle mümkündür.´ cümleleri ile bitirmişti.

Kampanya kayıt formunun olduğu sayfada tarihçilerin Çerkez Ethem hakkında neler yazdıklarını içeren bir site sayfasına da link verilmiş durumda.

Toplanan imzaların TBMM´ye sunulacağı belirtiliyor..
Cherkes Ethem still struggle against the Zionist Imperialism
###

Uzunyayla sitesi'ndeki CAGRI, özetle:
Bu ülkede yaşayan hiç kimse Kafkasyalılar kadar sürgün ve soykırım ne demektir bilemez. Biz yaşadıklarımızı başkalarına reva görme ve hıyanet alçaklığına, düşmemiş bir milletiz.
Ancak yakın tarihimizdeki bir yara kanamaya devam etmektedir.Milli mücadelede Ethem beyin varlığı hiç şüphesiz Türkiye Cumhuriyetinin varlık sebebidir. Çerkes Ethem Beyin onurlu mücadelesi maalesef,siyasi hesaplaşmalara kurban verilmiş ve akabinde 80 yıldır kanayan bir yaraya dönüşmüştür.
Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan hiç kimse , hiçbir aklı selim sahibi, Çerkes Ethem Beyin mücadelesinin Çerkeslik etnik temeli üzerine olduğunu söyleyemez. Türkiye de yaşayan Çerkeslerinde etnik kimlik anlamında Ethem Beye, bir vefa borcu yoktur. Ethem Bey, isminin önüne HAİN damgası vurulana da kadarda, hiçbir zaman, ÇERKES diye anılmamıştır. Ethem Beyin isminin önüne Çerkes ibaresinin konulması da, hain ilan edilmesi de, bilinçli bir tavrın sonucudur.
Çerkes Ethem Bey, bir Çerkes milli kahramanı değil, Türkiye Cumhuriyeti nin Çerkes asıllı bir kahramanıdır. Ancak HAİN damgasının bedelini Çerkesler ödemiştir.
Türkiye Cumhuriyeti yakın geçmişini aydınlatma ve kendi tarihiyle barışma süreci içindedir. Adnan Menderesi idam edenler, özür dilemiş ve anıt mezarını yaptırmışlardır.
Hiç şüphesiz ki, Ethem Beyin bu Cumhuriyetinin kuruluşundaki emekleri, Adnan Menderes ve diğer birçoklarından kat be kat fazladır.
Kendisinin yasal olarak AFFI sözkonusu değildir, zaten bu karar TBMM tarafından alınmıştır.Türkiye'ye dönmesi istendiğinde ki;
“Herkesin beni hain bildiği memleketime af yoluyla dönmem, ihaneti kabul etmem demektir, hakkımdaki gerçeği umuyorum ki, tarihçiler yazacaktır.”Sözleri, kendisinin ne kadar "son vatan"ına düşkün olduğunun ve onurlu bir şekilde memleketine dönmek istediğinin en somut ifadesidir.
Yakın tarih yazarları bu konudaki kararını vermiştir;
Prof. Dr. Mümtazer TÜRKÖNE; 21-9-2006 ZAMAN Gzt.

Cherkes Ethem still struggle against the Zionist Imperialism
##

AVNİ ÖZGÜREL RADİKAL GAZETESİ
Çerkes Ethem, “Elinin altında hayli maddi kaynak olmasına rağmen Yunanlılara teslim olma kararını verdiğinde cebindeki üç-beş kuruş dışında yanına bir şey almadı. Nitekim Atina'ya götürülüp tedavisine Almanya'da devam edilmesi kararı üzerine oradan ayrıldığında günlerce pekmeze ekmek banarak karnını doyurmaya çalıştığını da biliyoruz.”
“Şurası kesindir ki Ethem'e 'Çerkes' lakabını takan İsmet Paşa'dır. Kendisine sorulduğunda bunu 'övgü' olarak kullandığını söyler; ama Ethem öyle anılmaktan rahatsızdır: "Hepimiz Osmanlı'ydık... Eğer milliyet ve ırk tefriki yapılmaya kalkışılsaydı bu vatanda seceresi karışmamış kim kalırdı."
“Ethem'in Yozgat isyanlarını büyük bir maharet ve süratle bas