Forum de discuții în domeniul asigurărilor

Nu ezita să te alături discuțiilor din Forum

Asigurari
Start a New Topic 
Author
Comment
RCA

In anul 2015 mi-am vandut un autoturism si l-am radiat din evidenta fiscala chiar din ziua respectiva. Persoana care l-a cumparat si-a facut in continuare asigurare RCA folosind datele mele de identificare (nume, CNP, nr. inmatriculare, serie sasiu). **** un timp, autoturismul a fost vandut altei persoane care isi face si ea RCAul cu datele mele de identificare. Mi-au venit amenzi pentru rovinieta si din cauza unei daune pe care a avut-o actualul detinator al autoturismului, mi-a scazut clasa de bonus pentru autoturismul pe care il detin la ora actuala. Ce pot sa fac?

Re: RCA

In legatura cu amenzile pentru rovinieta, nu trebuie sa le platesti, ci trebuie sa faci doua actiuni in instanta judecatoreasca. O actiune trebuie sa fie pentru anularea amenzii, unde vei atasa documentele justificative (contract vanzare-cumparare si procesul verbal de scoatere din evidenta fiscala). Celalta actiune in instanta trebuie sa fie pentru radierea autoturismului de la Politie.
Referitor la RCA, trebuie sa informezi toti asiguratorii emitenti de polite RCA despre instrainarea vehiculului si sa ceri blocarea emiterii RCA pentru respectivul autoturism care apare inca pe numele tau, punandu-le la dispozitie documentele justificative, conform celor mentionate mai sus.

Re: RCA

Pentru informatii mai multe

https://proasig.com/blog/f/cum-se-procedeaza-cu-rca-ul-dupa-ce-vinzicumperi-un-autovehicul